Podsumowanie NTAV2022

W dniach 13-15 października 2022 we Wrocławiu odbyło się XIX Sympozjum Nowości w Technice Audio i Video NTAV2022. Była to kolejna odsłona cyklicznej imprezy zorganizowana tym razem przez Polską Sekcję AES we współpracy z Polskim Towarzystwem Akustycznym oraz Katedrą Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Jest to cykliczne wydarzenie odbywające się co 2 lata, zatem już dziś możemy wskazać datę kolejnego – następne Sympozjum rozpocznie się 17 października 2024 roku.

W konferencji wzięło udział ponad 60 uczestników z większości ośrodków naukowych w Polsce, zajmujących się tematyką audio i video, a także firm zajmujących się szeroko rozumianą techniką multimedialną oraz IT. Podczas Sympozjum wygłoszono 5 referatów plenarnych oraz ponad 20 referatów sekcyjnych. Gościem specjalnym był Nils Peters (AudioLabs Erlangen), który wygłosił referat na temat dźwięku przestrzennego. 

Jednym z elementów Sympozjum był Konkurs dla Młodych Autorów, w którym przyznano nagrody ufundowane przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych oraz Polskie Towarzystwo Akustyczne. Tradycyjnie odbył się konkurs nagrań audio i wideo, w którym nagrody ufundowało Dolby Poland, Polska Sekcja Audio Engineering Society oraz Polskie Towarzystwo Akustyczne

Oprócz naukowego charakteru wydarzenia, Sympozjum miało również charakter praktyczny: w trakcie konferencji odbywały się pokazy systemów Dolby Atmos, Dolby pHRTF, systemów firmy SoftServe, a także warsztaty prowadzone przez praktyków – specjalistów z zakresu technik multimedialnych, wirtualnej rzeczywistości i przetwarzania danych. Zorganizowano także dwie wycieczki techniczne: do laboratoriów Dolby Poland oraz sal koncertowych Narodowego Forum Muzyki, a uczestnicy Sympozjum mieli okazję wysłuchania koncertu symfonicznego w Sali Głównej NFM.

Lista laureatów konkursów

Konkurs nagrań audio i wideo NTAV

I miejsce: Bartłomiej Mróz, Politechnika Gdańska (nagroda PS AES)

II miejsce: Cyprian Oliwa, Regionalny Ośrodek Edukacji we Wrocławiu (nagroda Dolby Poland)

III miejsce: Piotr Kluzowicz, Regionalny Ośrodek Edukacji we Wrocławiu (nagroda Polskiego Towarzystwa Akustycznego)

Konkurs dla Młodych Autorów

I Nagroda w Konkursie dla Młodych Autorów NTAV 2022: Tomasz Nowak, Politechnika Wrocławska

I Nagroda w Konkursie dla Młodych Autorów NTAV 2022: Sara Saja, Politechnika Wrocławska

II Nagroda w Konkursie dla Młodych Autorów NTAV 2022: Jan Skorupa, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

II Nagroda w Konkursie dla Młodych Autorów NTAV 2022: Jędrzej Borowski, Politechnika Wrocławska

Wyróżnienie w Konkursie dla Młodych Autorów NTAV 2022: Aleksander Kaczmarek, Softserve

Główny cel konferencji, jakim była integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego oraz prezentacja aktualnego stanu badań różnych ośrodków krajowych zajmujących się inżynierią dźwięku i obrazu został w pełni osiągnięty. Zorganizowane zostało ciekawe wydarzenie, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników. W szczególności cieszy duży udział studentów oraz poziom konkursu nagrań. Liczymy, że te trendy uda się utrzymać na następnym Sympozjum. Zatem,

zapraszamy na NTAV2024!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.