138. Konwencja AES po raz pierwszy w Warszawie

Tegoroczna, 138. Konwencja Audio Engineering Society (AES), międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego realizatorów, reżyserów i inżynierów dźwięku z całego świata odbyła się po raz pierwszy w Polsce, w dniach 7-10 maja 2015. W Konwencji uczestniczyło ponad 1500 osób z Polski i zagranicy. Miejscem obrad był Hotel Sofitel Victoria w Warszawie.
Konwencja AES jest miejscem spotkań, dyskusji, prezentacji osiągnięć, warsztatów, wymiany doświadczeń na tematy dotyczące reżyserii i inżynierii dźwięku, techniki audio, akustyki i elektroakustyki, wystawą najnowszego sprzętu, oprogramowania i publikacji z dziedziny audio, z udziałem profesjonalistów, pracowników naukowo-dydaktycznych wyższych uczelni, dziennikarzy specjalizujących się w problematyce audio oraz studentów uczelni technicznych i muzycznych z całego świata.
Wygłoszonych zostało ponad 130 referatów, 50 wykładów i prezentacji. Autorzy z polskich uczelni technicznych przedstawili 19 referatów, w szczególności z AGH Kraków (4), z Politechniki Warszawskiej (4), z Politechniki Wrocławskiej (5) z Politechniki Gdańskiej (4) oraz z Politechniki Poznańskiej (1) i z Politechniki Łódzkiej (1). Ponadto aktywny udział w konwencji mieli pracownicy naukowi Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (UMFC), którzy zaprezentowali 4 referaty z wynikami badań z reżyserii, inżynierii dźwięku i akustyki. Szczególne zainteresowanie wywołał koncert z prezentacją pieśni Chopina, w wykonaniu Ewy Iżykowskiej (sopran) i Wojciecha Świtały (fortepian), nagranych w Paryżu przez Andrzeja Lipińskiego i również na żywo wykonanych w sali koncertowej Sofitelu, przez tych samych artystów.
Liczny udział w warszawskiej konwencji mieli również studenci Wydziału Reżyserii Dźwięku UMFC. Studenci prezentowali swój wydział i swoją uczelnię podczas międzynarodo­wego Forum Edukacyjnego. Ważnym wydarzeniem Konwencji była kolejna edycja prestiżowego konkursu nagrań studenckich organizowanego przez Student Delegate Assembly. W konkursie, jedynym w swoim rodzaju i niepowtarzalnym w Europie, a także i świecie, biorą udział studenci z różnych krajów. Co roku do konkursu zgłaszanych jest około 50 nagrań fonograficznych i filmowych, ocenianych przez profesjonalnych jurorów będących często recenzentami światowych produkcji muzycznych i filmowych.
Jury konkursu oceniało walory estetyczne oraz poziom artystyczny i techniczny produkcji, czy spełniają wymagania profesjonalnych standardów. Podobnie jak w ubiegłych edycjach konkursu, również i w tym roku studentka UMFC, Anna Przegendza, uhonorowana została złotym medalem Audio Engineering Society w kategorii Sound for Visual Media za udźwiękowienie animowanego filmu pt. Oru Burus.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.