Prof. Marianna Sankiewicz-Budzyńska

Szanowni Państwo, Członkowie PS AES.

Z końcem maja, w wieku 97 lat, odeszła założycielka Polskiej Sekcji Audio Engineering Society, doc. dr inż. Marianna Sankiewicz-Budzyńska.

Nie było mi dane poznać Jej bliżej ani z Nią współpracować. Pamiętam jednak bardzo żywo Panią Profesor jako osobę emanującą energią i życzliwością, a także swoistą pewnością siebie, pochodzącą z siły charakteru. Wszystko to sprawiało, że chciało się za Nią podążać.

Młodość Pani Profesor przypadła na trudne czasy wojny, a jej przeżycia były wyjątkowo dramatyczne, nawet jak na tamto pokolenie. W 1942 r. przeznaczono Ją do wywozu na roboty do Niemiec. Z organizacji harcerskiej otrzymała polecenie zaopiekowania się trzema młodymi Żydówkami, wywożonymi tym samym transportem. Kiedy nieoczekiwanie pojawiła się możliwość opuszczenia transportu, nie skorzystała z niej, przedkładając obowiązek wobec innych nad własne bezpieczeństwo. I podobną zasadą kierowała się przez całe późniejsze życie.

W 1943 r. Niemcy uwięzili Ją pod zarzutem szpiegostwa, a podczas wyzwolenia w 1945 r. była już prowadzona przez sowiecki patrol na rozstrzelanie, ponieważ znała trzy obce języki i znów uznano ją za szpiega. Nie doszło do niego tylko dzięki nieoczekiwanemu alianckiemu atakowi bombowemu.

Przez wiele lat pracowała następnie w Polskim Radiu Gdańsk i na Politechnice Gdańskiej, gdzie przez sześć kadencji pełniła funkcję prodziekana ds. studenckich. W 1981 r., w pierwszych demokratycznych wyborach, została wybrana na prorektora ds. kształcenia. Była prekursorem wyższej edukacji w zakresie inżynierii dźwięku w Polsce, tworząc Pracownię Elektrofonii i specjalność o tej nazwie, przekształconą potem w Inżynierię Dźwięku. Wkrótce po założeniu Polskiej Sekcji AES została Wiceprzewodnicząca Audio Engineering Society. Nadano Jej jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Była ogromnie ceniona za pomoc pokoleniom studentów, imponującą energię i skuteczność oraz odwagę w walce o dobro publiczne, często wbrew opresyjnej władzy. Odwagi tej dowodziła wielokrotnie, od współpracy z organizacjami konspiracyjnymi podczas wojny, przez obronę wietnamskich studentów przed ich „opiekunami”, doktorat honoris causa dla prof. Janusza Groszkowskiego, bardzo w tym czasie źle widzianego przez komunistyczne władze centralne, po obronę i pomoc protestującym w stanie wojennym studentom. 

Trudno wyliczyć owoce Jej energii i oddania pracy. Obok rozwoju inżynierii dźwięku był to wkład w rozwój całego Wydziału Elektroniki PG, budowa pawilonu magazynowego dla Polskiego Radia Gdańsk, a nawet rekonstrukcja lwich głów na fasadzie gmachu głównego PG. Do tego niezliczone przypadki indywidualnej pomocy studentom, w tym zagranicznym,  wykraczającej poza rutynowe obowiązki.

Dla wszystkich członków PS AES prof. Sankiewicz-Budzyńska pozostanie wielkim autorytetem i jasnym przykładem udanego i oddanego innym życia.

Piotr Kleczkowski

przewodniczący Polskiej Sekcji Audio Engineering Society

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.