Podsumowanie NTAV2024

W dniach 17-19.10.2024 we Wrocławiu odbyło się XX Sympozjum Nowości w Technice Audio i Video NTAV2024. Była to kolejna odsłona cyklicznej imprezy zorganizowana ponownie przez Polską Sekcję AES we współpracy z Polskim Towarzystwem Akustycznym oraz Katedrą Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów Politechniki Wrocławskiej. Jest to cykliczne wydarzenie odbywające się co 2 lata, zatem już dziś możemy wskazać datę kolejnego – następne Sympozjum rozpocznie się 15 października 2026 roku.

W konferencji wzięło udział ponad 80 uczestników z większości ośrodków naukowych z Polski, zajmujących się tematyką audio i video, a także firm zajmujących się szeroko rozumianą techniką multimedialną oraz IT. Podczas Sympozjum wygłoszono 4 referaty plenarne oraz ponad 25 referatów sekcyjnych. Gościem specjalnym był Fabio Kaiser (Amadeus Acoustics), który wygłosił referat na temat aktywnej akustyki i dźwięku immersyjnego. 

Podczas Sympozjum odbył Konkurs dla Młodych Autorów, w którym przyznano nagrody ufundowane przez Fundację Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Odbył się również konkurs nagrań audio i wideo, w którym nagrody ufundowała Polska Sekcja Audio Engineering Society oraz Polskie Towarzystwo Akustyczne

Oprócz naukowego charakteru wydarzenia, Sympozjum miało również charakter praktyczny: w trakcie konferencji odbywały się pokazy systemu aktywnej akustyki i systemu dźwięku immersyjnego Amadeus/Bose, systemów firmy SoftServe, a także 8 sesji warsztatowych prowadzonych przez praktyków – specjalistów z zakresu akustyki sal koncertowych, technik multimedialnych, dźwięku obiektowego i przetwarzania danych oraz analogowych technik zapisu dźwięku. Zorganizowano także dwie wycieczki techniczne: do sali koncertowej i kompleksu studiów emisyjnych Polskiego Radia Wrocław oraz do sali koncertowej i kompleksu studiów nagraniowych Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestnicy Sympozjum mieli również okazję obejrzeć spektakl Teatru Sztampa.

Konkurs nagrań audio i wideo NTAV:

KATEGORIA I – NAGRANIE AKUSTYCZNE 

miejsce 1: Wiktor Szymański, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
miejsca 2: nie przyznano
miejsce 3: Bartłomiej Mróz, Politechnika Gdańska
miejsce 3: Julia Lejman, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina

​KATEGORIA II – NAGRANIE STUDYJNE 

miejsce 1: nie przyznano
miejsce 2: Bartłomiej Dudziński, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
miejsce 3: Cyprian Oliwa, Politechnika Wrocławska

Konkurs dla Młodych Autorów:

I Nagroda: mgr inż. Tomasz Kopciński, Politechnika Wrocławska
II Nagroda: mgr inż. Paweł Antoniuk, Politechnika Białostocka
III Nagroda: mgr inż. Antonina Stefanowska, Politechnika Białostocka
III Nagroda: mgr inż. Stanisław Gmyrek, Politechnika Wrocławska
Wyróżnienie: inż. Grzegorz Rusinek, Politechnika Warszawska

Główny cel konferencji, jakim była integracja krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego oraz prezentacja aktualnego stanu badań różnych ośrodków krajowych zajmujących się inżynierią dźwięku i obrazu został w pełni osiągnięty. Zorganizowane zostało interesujące wydarzenie, które spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem uczestników. W szczególności cieszy duży udział studentów oraz poziom konkursu nagrań. Liczymy, że te trendy uda się utrzymać na następnym Sympozjum. Zatem,

zapraszamy na NTAV2026!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.